סיפורן של שד' אבא חושי

 

שדרות אבא חושי תחילתן במרכז אחוזה, מול מרכז חורב, הן מתפתלות במעלה הר הכרמל, בכוון דרום- מזרח אל כפר הדרוזים עוספייה והמשכן בדרך צרה והררית עד דלית אל כרמל.

הנוסע לאורך השדרות חולף על פני רמת אבא חושי. על רמה זו נבנתה אוניברסיטת חיפה ואכן אבא חושי, ראש העיריה היהודי השני של חיפה בשנים 1950- 1969, היה אחד ממחוללי הברית בין הדרוזים, תושבי הכרמל, לבין האוכלוסיה היהודית בעיר הכרמל. ניצני הברית החלו עוד בשלהי מאורעות תרפ"ט.

סיפורים על אבא חושי

ערב אחד בשנת 1938 הגיעו ארבעה דרוזים מתושבי עוספיה לקיבוץ יגור והודיעו שהם מייצגים קבוצה גדולה מבין עדתם . הם ספרו שהם סובלים מאוד מידם הקשה של אנשי הכנופיות הערביות. חברים מיגור הזעיקו מיד את אבא חושי להשתתף בפגישה עם הדרוזים מכייוון שהוא היה ידוע בקשרי הידידות העמוקים שלו עם הערבים, עם הדרוזים ועם בני עדות אחרות. הוא הגיע ליגור במשוריין של המשמר הנע, הפגישה הייתה לבבית וחמה ביותר. סוכם ,כ י הדרוזים, תושבי הכרמל, יפעלו שכם אחד עם אנשי ה"הגנה"נגד הכנופיות הערביות.

נכרתה ברית אחים בין הלוחמים הדרוזים ואנשי ההגנה. בטכס הברית דקרו במחט את ידי הלוחמים, דם הדרוזים התערבב בדמם של אנשי ההגנה. הדרוזים סיפקו ידיעות חשובות לאנשי ההגנה - ואילו ההגנה סיפקה לדרוזים תחמושת. אבא חושי נקרא בפי הדרוזים "אל ראיס" - המנהיג. הוא פעל רבות להידוק הקשרים עם הדרוזים בתחומי ארץ ישראל, בסוריה ולבנון.

עוד בשנת 1936 ביקר פעמיים בהר הדרוזים והוצג שם כידיד הפועלים והפלאחים הערביים. למרות על מאמציו התקיפו אותנו במלחמת השחרור כנופיות דרוזיות מסוריה בקרבות הקשים בשדה רמת יוחנן.

מפקד היחידות הדרוזיות פעל בניגוד להוראות של המנהיג הדרוזי, מהר הדרוזים, סולטן אל אטרש, שאיתו היה לאבא חושי קשרי ידידות. לעומת זאת, בכפרי הדרוזים עוספיה ודלית אל כרמל, הקרובים לחיפה, שרר שקט. ברית השלום נשמרה גם בעת מלחמה.

אבא חושי היה חבר בועדת המצב, בתקופת השלטון הבריטי. הועדה הייתה אחראית לניהול התקין של הביטחון השוטף בעיר. נציגי הציבור יעצו למפקדים וסייעו בידיהם. וכמו- כן ייצגה הועדה את התושבים היהודים בפני מושל המחוז ובפני ממפקדי הצבא הבריטיים. הם הביאו בפני הבריטים את תביעות המוסדות היהודיים לשיפור הביטחון, ובכוון הפוך העביר המושל הבריטי אזהרות חמורות למפקדי ההגנה אחרי "מעשי תגמול", בימי המאורעות תרצ"ו-תרצ"ח.

בשנת תש"ח טפלה הועדה בשיכון הפליטים היהודיים, אשר נטשו את בתיהם בעיר התחתית. הפליטים שוכנו בבתי הספר, בבינייני הציבור ואף במחנה אוהלים, אשר הוקם בהר הכרמל, ועדת המצב טיפלה גם בהקמת חומות מגן ברחובות אשר גבלו בשכונות הערביות.לנוכח הסכנה שהערבים יצליחו לנתק את הגישה מהדר הכרמל לנמל אירגנה ועדת המצב אגירת מסון ודלק לישוב היהודי בחיפה.

תולדות חייו של אבא חושי

חייו בארץ עד בחירתו לראשות העיר חיפה.

אבא חושי נולד בשנת בשנת 1989 בגליציה ועלה לארץ בשנת 1920. תחילה עבד בסלילת כבישים. בשנת 1920 התיישב בחיפה. כאן עבד כפועל בנמל ואחר כך עבד באירגון הסבלים היהודים בנמל. בשנת 1931 נבחר לתפקיד מזכיר מועצת פועלי חיפה. בזמן המאורעות תרצ"ו-תרצ"ח פרצה השביתה הגדולה של הערבים בארף ישראל. רבים מפועלי הנמל הערבים לא הגיעו לעבודה. אבא חושי ניצל את ההזדמנות להעביר את העבודות בנמל מידיים ערביות לידיים עבריות. הוא נסע לסלוניקי שביוון והשפיע על עובדי נמל יהודיים לעלות עם בני משפחותיהם ארצה. יהודי סלוניקי השתלבו בהצלחה רבה בעבדות הנמל. בזכותו של אבא חושי עברה העבודה בנמל, בחלקה הגדול לידיים יהודיות.

בליל ה- 17.6.1946 חיבלו יחידות הפלמ"ח באחד עשר גשרים המחברים את ארץ. ישראל עם ירדן, סוריה ולבנון. פיצוץ הגשרים הביא את השלטונות הבריטיים לתגובה חמורה ביותר. בשבת ה - 29.6.1946 יצאו אלפי חיילים בריטיים לחפש את מחסני הנשק (סליקים ) של ההגנה. הם מצאו רבים מאנשי הפלמ"ח שגרו במחנות בתוך קיבוצים. באותה שבת המכונה ה"שבת השחורה" נאסרו רבים ממנהיגי היישוב ורכזו במחנות מעצר בלטרון, בעתלית וברפיח. חלקם אף הוגלה מהארץ.

אבא חושי שהיה חבר בועדת המצב, היה אף הוא ברשימת המועמדים למאסר. למזלו, התארחה משפחתו בנתניה והוא התחבא בשכונה שהייתה אז בבניה - כרמליה.

בימים של מתח רב עקב הפגנה הקשורה בגירושה של ספינת מעפילים נטש אבא חושי את מחבואו והסתתר במערה בואדי מתחת לכבביר.ערב אחד הופיע בפני קהל גדול והלהיב את הנאספים בנאום בגנות הבריטים וחוקי הספר הלהן.כאשר הגיעו הבריטים הוא הספיק לרדת למחתרת. הבריטים ניסו ללכוד אותו ללא הצלחה.לאחר חודשים אחדים כאשר שוחררו עצורי ה"שבת השחורה" חזר לפעילותו הציבורית במלוא התנופה.

ראש העיר חיפה (1950 -1969 )

עם קום המדינה נבחר אבא חושי לכנסת.שנתיים אחר כך נבחר לראש עיריית חיפה. הוא התפטר מהכנסת, כי לדעתו לא היה מקום לכפל תפקידים. חברות בכנסת הייתה דורשת ממנו להעדר מחיפה שלושה ימים בשבוע והוא סבר כי עליו להקדיש את כל זמנו לניהול העיר.

אבא חושי קבע דפוסים בעבודתו כראש עיר. הוא ייחס חשיבות מרובה לכל הקשור באיכות החיים. הוא דאג לנקיון העירה. בימיו הוקם המכון לטיהור שפכים מכון שהיה ראשון מסוגו בארץ. חיפה נודעה אז כאחת הערים היפות והמטופחות בארץ. הוא טיפח מוסדות חינוך עירוניים מפעוטונים ועד ייסוד אוניברסיטת חיפה ובית הספר לרפואה. הוא גילה יחס מיוחד לאומנות, בימי כהונתו הוקמו גלריות, מוזאונים, התיאטרון העירוני האודיטוריום ותזמורת הנוער. הוא עודד סופרים אומנים להתיישב בחיפה.

אבא חושי טיפח את המפעל "והדרת פני זקן".הוא האמין בדו קיום בשלום בין יהודים לערבים.בימי כהונתו נוסד בית הגפן מקום מפגש לטיפוח האחווה בין יהודים לערבים.

חיפה הייתה הראשונה ביצירת דפוסים לציון יום האם, בקיום מצעדי מחולות ובתערוכות הפרחים.

מפעל ענק נוסף היתה הכרמלית שקישרה את מרכז הכרמל לעיר התחתית.

אבא חושי כיהן כראש היער עד יום מותו בשנת 1969.

חזרה לתפריט הראשי

 

.

 

 

.

..

 

וו