פרח הפרג

 כל העלמות הצעירות מוזמנות לנשף עם הנסיך צבעוני!

על הנשף הגורלי בחיי העלמה פרג תקראו בהמשך.  אבל קודם, קצת בוטניקה!

"הפרג שייך למשפחת הפרגיים, שבה  26 סוגים  המונים כ 200 מינים, מרביתם נפוצים בחצי הכדור הצפוני.

בסוג פרג יש 10 מינים, ששמונה מהם גדלים בר בארץ.  קשה להבדיל בין מיני הפרג - הם דומים ויוצרים בני כלאיים.

הנפוצים בפרגי הארץ הם הפרג האגסני והפרג הנחות.  שני מינים אלה יוצרים משטחי פריחה גדולים ורצופים.  בסיני ובנגב פורח פרג סיני ובחרמון פורח פרג לבנוני.

הפרגים שייכים לגילדת פרחי ה"צלחת" האדומים.  (גילדה היא קבוצת צמחים או בע"ח שאינם בהכרח קרובים זה לזה, אך מראים תכונות משותפות שיש להן משמעות אקולוגית).  לגילדה זו שייכים מינים  ממשפחות שונות, שלכולם פרחים אדומים וגדולים, כותרת פתוחה עם פתח רחב, דמויית צלחת, ובמרכז הפרח כתם כהה, שבו אבקנים רבי אבקה.  פרחים כאלה נדירים בעולם, ורק במזרח אגן הים התיכון הם מהווים קבוצה שולטת ובולטת של מינים.

חלק מהמינים השייכים לגילדה זו (למשל כלנית, נורית אסיה ופרג אגסני) פורחים במשטחים צפופים וגדולים, חלק אחר  (כגון פרגה אדומה ומיני צבעוני) גדלים אחד אחד.  המינים מחליפים זה את זה בפריחתם במהלך עונת הפריחה, מאמצע החורף עד סוף האביב.  באופן זה תמיד נמצא מין אחד בשיא פריחתו.

פרחי הצלחת מואבקים על ידי חיפושיות המבחינות היטב בצבעם האדום.  והן התמחו באכילת אבקת פרחים. כל מין של פרח מואבק על ידי מין מסויים של חיפושית.

מספר מינים של פרג תורבתו.  זרעיהם משמשים למאכל.  החשוב במינים המתורבתים הוא "פרג תרבותי" שמן המיץ שלו מופק חומר הגלם, שממנו מזקקים את הסם אופיום, המיועד לתרופות.  פרג תרבותי הוא מין חד-שנתי עד רב-שנתי, בעל עלים בצבע ירוק-סגלגל ופרחים גדולים שצבעם לבן עד סגול עז, דרך כל גוני הביניים.  הפרג התרבותי גדל בעיקר במזרח אסיה." 

את שמה המדוייק של החיפושית המאביקה את פרחי הצלחת, ועוד דברים מעניינים על פרחים אלה, תוכלו לקרוא  במאמר של הגר לשנר.

 

תזכורת - כל העלמות הצעירות מוזמנות לנשף עם הנסיך צבעוני!

סיפור עממי:

במשפחה אחת היו שלוש אחיות יפהפיות - כלנית, נורית ופרג. יום אחד הגיע הנסיך צבעוני לעיר ונערך לכבודו נשף. כל אחת מהאחיות הלכה לתופרת, מבלי לספר לאחיותיה,  וביקשה שתתפור לה שמלה יפה, ארוכה ומבריקה.  התופרת תפרה לכל אחת שמלה והיא החביאה אותה בארון בחדרה.  ביום הנשף, כאשר יצאו האחיות מחדריהן, נדהמו לגלות שלשלושתן שמלה אדומה ארוכה ומבהיקה.  האחיות פרצו בבכי ואימן, שהיתה אישה מאוד חכמה, הציעה את עזרתה על-מנת שיוכלו להבדיל ביניהן.

היא נתנה לכלנית צעיף לבן,

היא נתנה לפרג עגילים שחורים גדולים,

ולנורית היא נתנה חגורה ירוקה.

שלושתן הלכו לנשף בשמחה.  בנשף הן פגשו בנסיך צבעוני, שהיה לו כתר זוהר עם כתמים שחורים וצהובים בתוכו.  הנסיך היפה רקד עם שלושתן, תחילה עם כלנית, אחר כך עם נורית ולבסוף עם פרג.  הנסיך התאהב בשלושתן, כל אחת בזמן הריקוד המיוחד לה.  מאז כל אחת מופיעה בזמן אחר.  ראשונה הכלנית עם הצעיף הלבן, אחריה הנורית עם עלי גביע צמודים בצורת חגורה, ולבסוף הפרג עם העגילים השחורים.