חתך הזהב
 

 

 

 

 


בעבודה זו כיתתנו תציג את חתך הזהב בתחומים שונים: האומנות, הארכיטקטורה העתיקה, הארכיטקטורה המודרנית, החי, הצומח, גוף האדם וחתך הזהב בחיי היומיום.

ההיסטוריה של חתך הזהב מתחילה לפני שנים רבות באסכולה של הפיתגוראים (תלמידי פיתגורס ואלה שהאמינו בדעותיו והשקפותיו), אלה שהאמינו שאפשר להסביר כל דבר בעולם וכל תופעה בעולם בעזרת מספרים. הם היו אלה שסברו שיחס הזהב בין חלקים ותצורות שונים בעל הרמוניה ומראה אסתטי ונעים לעין האדם ולכל חושיו.

היוונים (פיתגורס היה יווני) היו אלה שהחלו להשתמש ביחס זה לבניית מבנים, שמפורסמים גם בעידן המודרני ביופים.

 

מהו חתך הזהב?

חתך הזהב הוא יחס של 1:1.618 (חלק קטן מהיחס למצוא בעמוד הבא). זהו יחס הורמוני. כנראה שיחס זה נעים לעין האדם מסיבה מסוימת. ביחס זה השתמשו בכל  אחד מהתחומים הבאים (בתחומים מסוימים כלל לא ידעו שהשתמשו בו ואכן התוצאה הייתה נעימה לעין):

 

ארכיטקטורה עתיקה: בעת העתיקה האמינו שבעזרת חתך הזהב ניתן לבנות מבנים יפים ויציבים יותר (כיום פחות מקפידים על בנייה לפי חתך הזהב).

דוגמא לחתך הזהב בארכיטקטורה העתיקה: הפרתנון, מקדש יווני לאלה היוונית אתנה (מן הסתם הוא נמצא בעיר אתנה שע"פ האמונה היוונית האלה הזאת שמרה עליה).

 

ארכיטקטורה מודרנית: אמנם ברוב המקומות בעולם  חתך הזהב כבר לא משמש לארכיטקטורה, אך בכמה בניינים ניתן להבחין ביחס הזהב. למשל, מגדל אתונה (שנמצא באתונה, יוון) נבנה ע"פ יחס הזהב.

ארכיטקטורה מודרנית1     ארכיטקטורה מודרנית2

                                                                                                                       

החי: אצל הרבה בעלי חים ניתן להבחין ביחס הזהב בכל מיני תצורות שיוזכרו כאן. בגוף הדולפין, כמו בתמונה המוצגת פה ניתן להבחין שחלוקה זו לפי צבעים (בתמונה מצוינות הנקודות לפיהן מופיעים הצבעים) כל צבע גדול או קטן מקודמו לפי יחס הזהב.

למשל- הכחול גדול מהצהוב לפי יחס הזהב, וכו'.

Divine Proportions in a Dolphin

 

 

הצומח: גם בצומח מתקיים יחס הזהב ולעיתים אף מועיל לצמח שהיחס מתקיים אצלו. בפרחים ממשפחת המורכבים וגם באצטרובלי אורן מתקיים יחס הזהב.

 

גוף האדם: בגוף האדם של בני האדם ניתן להבחין ביחס הזהב באיברים שונים בו. למשל, בעצמות כף היד ניתן למצוא את יחס הזהב בין עצם לעצם.

 

האומנות: ישנם ביטויים של חתך הזהב באומנות. ביצירות שונות (שאולי צוירו ככה בכוונה) מתקיים יחס הזהב בין חלקים שונים של היצירה, מה שכנראה הופך את היצירה לאיכותית יותר ונעימה לעין המתבונן. לדוגמא, ביצירה של לאונרדו דה וינצ'י, "הקנבס הבלתי גמור", אם נקיף את הדמות המרכזית שבציור במלבן יתקבל מלבן זהב.

 

חתך הזהב בחיי היומיום: חתך הזהב משומש להרבה ספרים כמו למשל התנ"ך הקטן והמוכר או הארי פוטר שכל כריכות ודפי ספריו בנויים על פי אותו יחס ללא כל קשר לתוכנם.

 

 

 

 

חתך הזהב משמש לסדרת הצגים של מחשבים וטלוויזיות ומכשירים דומים שגם הם בנויים ע"פ אותו יחס. למשל טלוויזיה של 52 אינץ' מידותיה 85 על 59 והיחס שלה הוא 1:1.440677966( זהו יחס דומה ליחס הזהב).

 

 

חתך הזהב במוזיקה: