נמלת הקציר

נמלת הקציר האוספת זרעים אל קניה, מעשירה את הקרקע שבסביבת הקן בחומר אורגני עשיר. האוורור המוגבר של הקרקע בסביבת הקן מעודד פעילות של פטריות וחיידקים המפרקים את החומר האורגני. פירוק זה, מעשיר את הקרקע ביסודות מזינים חשובים: חנקות, זרחן ואשלגן.
ניתן לזהות תוך נסיעה (אני מראה זאת תמיד לחברי ולבני משפחתי) על הכביש קני נמלים על פי ריכוזים עגולים של צמחי הגדילן מצוי, ברקן סורי, חלמית קטנת-פרחים, חרצית עטורה או סלק מצוי.

נמלת הקציר

נמלת הקציר, שייכת למשפחת החרקים. הנמלים הם חרקים חברתיים, וחברתם ברוב ימי השנה היא חברה של נקבות בלבד. רק בתקופת ההזדווגות מופיעים גם זכרים. בחברת  הנמלים ישנם מעמדות: פועלות ומלכות. תפקידה העיקרי של המלכה בחברה הוא הטלת ביצים.הפועלות חסרות כנפיים, ותפקידיהן מגוונים: להזין את המלכה והזחלים; לטפל בביצים, בזחלים ובגלמים; לאסוף מזון; לבנות את הקן ולהגן עליו.הנמלים הם חרקים בעלי גלגול מלא, כשדרגות ההתפתחות הן: ביצה, זחל (חסר רגליים, אינו מסוגל לחפש בעצמו את מזונו), גולם ובוגר.
בארץ, רוב הנמלים בונות את קניהן בתוך האדמה, ולעיתים הן יוצרות סביב פתחי הקן, סוללה עגולה של אדמה שהוצאה על ידן בזמן הבנייה. קני נמלת הקציר גדולים ועומק הקן עשוי להגיע לשני מטרים. מזונם העיקרי הוא זרעים וגם פירות, כשכמות הזרעים הנאגרת מגיעה לק"ג אחדים.
פעילות פועלות נמלת הקציר נמשכת כל השנה, אך היא מותנית בגובה הטמפרטורה בשעות השונות של היום: בחורף בעיקר בשעות הצהרים ובקיץ בעיקר בלילה.

הברקן והגדילן

הברקן והגדילן הם שני מינים של קוצים ענקיים השייכים למשפחת המורכבים. צמחים אילו שולטים בשטחים נרחבים בצדי הדרכים ובמעזבות ברחבי החבל הים-תיכוני. לגדילן צבע פרחים לבן או סגול, ואילו לברקן סגול. קשקשי המעטפת (קוצים העוטרים את הקרקפת במשפחת המורכבים) של הגדילן הם פשוטים ולא מחולקים, ואילו הקוצים העוטרים את קרקפות הברקן מחולקים לסעיפי משנה כמו חציו המפוצלים של הברק.ברמות יששכר נמצאו קני נמלים רק במקומות מסוימים ואילו צמחי ברקן וגדילן היו פזורים על פני שטח נרחב (גם בסמוך לקני הנמלים).  מטרת המחקר הייתה לבדוק האם ישנו קשר בין נוכחות קני נמלים לבין  כמות ומסת צמחי הגדילן באזור רמות יששכר.

אבינועם דנין  "טבע וארץ", כרך ל, חוברת 6, עמ' 10-13, איך מזהים נמלה באורך סנטימטר ממרחק חמישה קילומטרים, נמלת הקציר והגדילן.