מילון מונחים

נאמני מחשב – בית הספר הקהילתי בניהול עצמי ע"ש א"ד גורדון קרית-חיים תשס"ו

 

[לדף הראשי]

 

הגינות

 

 

 

המילה "הגינות" שייכת לתחום הספורט. ההגינות קובעת כראש וראשון את ההכרה בכללי המשחק ושמירה עליהם, הקפדה על התנהגות הולמת כלפי היריב, יכולת להתרחק מהתפקיד האישי במצבים מכריעים של התמודדות, שמירה על הזדמנויות ותנאים שווים, "הגבלה" של מוטיב הניצחון והתנהגות נאותה בעת ניצחון או מפלה.

הגינות עשויה למצוא את מקומה בכול תחרות ספורטיבית המתנהלת על פי כללי הספורט, ללא קשר לחשיבות או למתח הסובב אותה.

הגינות בספורט מהווה את אחת ממטרות החינוך הגופני.

היא מוכיחה על יכולת התנהגות בכלל, מהווה בסיס לעשייה ספורטיבית מכול סוג שהוא.

 

משחק הוגן – חינוך להגינות ספורטיבית

(משרד החינוך)

 

 

 

אלימות

אלימות היא שימוש בכוח, בין אם פיזי או אחר, כנגד הזולת במטרה לפגוע בגופו, בכבודו, ברכושו, בנפשו או בתרבותו.

 

http://he.wikipedia.org/wiki/%D

7%90%D7%9C%D7%99

%D7%9E%D7%95%D7%AA

אי - אלימות

אי-אלימות היא אמונה ותורת פעולה שפותחו עד כדי אורח חיים ותרבות שכנגד לתרבות האלימות. זו תפיסה הגורסת שיש לאדם הכוח והיכולת לפעול למען מטרות, לשנות ולהתמודד למען זכויותיו, ללא כוונה לפגוע או לאיים על הזולת או להשתלט על היריב.

על-פי גישה זו, האדם הפועל בדרך אי-האלימות אינו חלש, פסיבי, נכנע או ותרן, להיפך, הוא משדר את עוצמתו ופועל בדרכו בנחישות ובהקרבה אפילו תוך נכונות לשאת בכבוד גם מחיר כואב ביותר במטרה להפוך את היריב לשותף.

 

http://he.wikipedia.org/wiki/

%D7%90%D7%99

_%D7%90%D7%9C%D7%

99%D7%9E%D7%95%D7%AA

סובלנות

הוא מונח שמשמעותו הנוהג של אדם או קבוצה לא לרדוף, לפגוע או לעלוב בשונים ממנו: אנשים אחרים המחזיקים באמונות שונות משלו, נראים או מתנהגים באופן השונה מזה המקובל בסביבתו של אותו אדם.

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1

%D7%95%D7%91%D7%9

C%D7%A0%D7%95%D7%AA

כבוד הזולת

כבוד זוהי צורת התייחסות לאדם שיש בה מתן חשיבות והכרה בערכו של האדם.

חשוב לדעת שכל אדם זכאי לכבוד באשר הוא אדם, ורק אנשים הפוגעים במכוון בזכויות של אחרים אינם ראויים לכבוד (ולא רק פושעים...). כל עוד אני מכבד אחרים- אני ראוי גם לכבוד מצדם.

משחק הוגן – חינוך להגינות ספורטיבית

(משרד החינוך)

 

עבירה

בתחרויות ספורט ובייחוד במשחקי כדור, עבירה (Foul) היא הפרת חוקי המשחק. ישנן 2 סוגים עיקריים של עברות במשחקים שכאלה:

עבירה משמעתית (בלתי ספורטיבית) - עבירה שבה השחקן פועל ברוח בלתי ספורטיבית בעליל ופוגע בעמיתו למשחק: שופט, מאמן, שחקנים אחרים או אוהדים. עבירות מסוג זה כוללת קללות, יריקות ואלימות מכוונת. התגובה לעבירות כאלה היא בדרך כלל הרחקה מיידית מהמשחק, בתוספת עונש משמעתי שנקבע בועדת משמעת של הגוף המארגן את הטורניר.

עבירה מקצוענית - מדובר בעבירה שהיא תוצאה של משחק אגרסיבי בניסיון לזכות ביתרון. עבירה כזו היא ניסיון לזכות ביתרון במשחק, בניגוד לחוקי המשחק, אך לא בניגוד לרוח. לא תמיד השופט רואה עבירות כאלה ולכן במקרים רבים הן עוזרות לקבוצה ולא עולות בעונש לחובתה. העונש על עבירות האלה הוא בדרך כלל כדור לטובת הקבוצה היריבה, וברישום לחובת השחקן שביצע את העבירה והן נחשבות לחלק מהמשחק.

http://he.wikipedia.org/wiki/

%D7%A2%D7%91%D7%99%D7%

A8%D7%94#.D7.A2.D7.91.D7.99.

D7.A8.D7.94_.D7.91.D7.A1.D7

.A4.D7.95.D7.A8.D7.98

צדק

צדק הינו מושג המייצג יושר, אמת, כשרות מוסרית.

הגדרת הצדק היא בעייתית, שכן דבר מה שהינו צודק על פי דעתו של אחד, יהווה לעיתים פגיעה לדעת אחר. הגדרת הבסיס של הטוב והרע יכולה להשתנות בין תרבויות שונות, ולכן קביעת הצדק המוחלט בעין אנושית סובייקטיבית עלולה להיות קשה, עד בלתי אפשרית.

 

http://he.wikipedia.org/wiki/

%D7%A6%D7%93%D7%A7

_%28%D7%9E%D7%

95%D7%A1%D7%A8%29

 

איגוד השופטים

(בכדורגל)

איגוד השופטים בהתאחדות לכדורגל אחראי לשיפוט בכל משחקי הכדורגל המתקיימים בליגות השונות של ההתאחדות לכדורגל בישראל.
בראש המערכת ניצב יו"ר הנהלת האיגוד ומתחתיו הנהלה בת חמישה חברים, אחד מחברי ההנהלה הוא יו"ר הועדה המקצועית הארצית.
באיגוד מספר ועדות, שהחשובה בהן היא הועדה המקצועית אשר מטפלת בכל הנושאים המקצועיים, כמו מינוי שופטים ומבקרים, דיון בטעויות שיפוט, מבחני כושר וחוקה וכו'.
ועדות אחרות הינן ועדת א'-ב, הועדה לטיפול בתלונות הקבוצות, ועדת ההדרכה וועדת האירוח.
בנוסף ישנם באיגוד השופטים מספר בעלי תפקידים מקצועיים כמו משבצים ארציים ואזוריים, רכזי מבקרים, רכזי חניכה, מדריכים, ומאמני כושר.

בכל הנושאים האדמיניסטרטיביים מטפל מנהל האיגוד האחראי גם על ההתנהלות מול ההתאחדות לכדורגל וגופים חיצוניים. מתחתיו מצויים ארבעה מנהלי איזורים.
איגוד השופטים מחולק ע"פ חלוקה גיאוגרפית לארבעה אזורים: אזור הצפון שמרכזו בחיפה, אזור השרון שמרכזו בנתניה, אזור המרכז שמרכזו בת"א ואזור הדרום שמרכזו בב"ש.
בכל אזור מתקיים בכל סוף שבוע כנס בו משתתפים כל השופטים מאותו אזור.
בכנס זה מחולקים השיבוצים למשחקי סוף השבוע ומתקיימות הרצאות מקצועיות.
הגיל המינימלי להצגת מועמדות לקורס שופטי כדורגל הינו 16 והגיל המקסימלי-26. המועמד יבחן על-ידי ועדת קבלה ובמידה ויתקבל יצטרך לעמוד בבדיקות רפואיות ובמבחני כושר וחוקת המשחק. קורס השופטים נמשך 4-5 ימים אינטנסיביים ומתקיים במקומות שונים בארץ על פי הנחיצות.
באיגוד השופטים מקפידים מאוד על העצמאות המקצועית כך שלמרות שמבחינה ארגונית איגוד השופטים מהווה אגף בהתאחדות לכדורגל, הרי שכל מוסדותיו המקצועיים עצמאיים וכל ההחלטות והמינויים מתקבלים ע"י גופים בלתי תלויים ומקצועיים.

http://www.israel-football.org.il/association/Referees.asp

 

ההתאחדות לכדורגל

ההתאחדות לכדורגל בישראל חגגה זה מכבר 75 שנים להיווסדה. ההתאחדות לכדורגל ניצבת בראש פירמידת הכדורגל במדינת ישראל.
קרוב לאלף קבוצות ילדים, נערים, נוער בוגרים ונשים מאיישות כ-30 אלף שחקנים ושחקניות המנווטים בכל ימות השנה על ידי ההתאחדות לכדורגל בכל המסגרות-ליגות, גביע המדינה וגביע הטוטו.
ההתאחדות מארגנת את כל משחקי הליגות וגביע המדינה ומפעילה את בתי הדין המשמעתיים. במסגרתה פועל כגוף עצמאי איגוד השופטים, המהווה את המנוע להפעלת מאות משחקים בכל שבוע.
גולת הכותרת של ההתאחדות לכדורגל מאז ומתמיד היא הפעלת כל הנבחרות הלאומיות, נבחרות נערים, נוער, אולימפית ולאומית, נבחרת נערות ונבחרות בוגרות. פעילות אינטנסיבית בכל ימות השנה.
ההתאחדות לכדורגל משתייכת מאז היווסדה לפיפ"א ההתאחדות לכדורגל העולמית. משך שנים, עד סוף שנות השבעים השתייכה ישראל לפעילות הבינלאומית במסגרת הקונפדרציה האסיאתית הן בפעילות הנבחרות והן בפעילות הקבוצות.
החרם הערבי הביא לנידוי הכדורגל הישראלי מהפעילות במסגרת אסיה ואז שובצה נבחרת ישראל למשחקים במסגרות הבינלאומיות (קדם גביע העולם וקדם אולימפי) במסגרת אוקיאניה. תוך כדי זאת ניהלה ההתאחדות לכדורגל מאבק בלתי פוסק להשתלב באופ"א היא ההתאחדות האירופית.
מתחילת שנות התשעים משתייך הכדורגל הישראלי לקהיליית הכדורגל באירופה (אופ"א) עם כל המשתמע מכך – נבחרות לאומיות, גברים ונשים וקבוצות ישראליות בכל המסגרות.
השילוב באירופה הביא משב רוח רענן לכדורגל הישראלי עם כל הקשיים המקצועיים

http://www.israel-football.org.il/association/index.asp

 

כרטיס אדום

כרטיס אדום הוא כרטיס קרטון בצבע אדום ששולף שופט במשחק כדורגל על מנת לסמן ששחקן כדורגל כלשהו מורחק מן המגרש. כתוצאה ממנהג זה הפך המושג "כרטיס אדום" לשם נרדף לפעולה שבה מרחיקים שחקן כדורגל מהמשחק, או באופן כללי יותר, כאשר מדירים מישהו מזירת האירועים עקב התנהגות קלוקלת או טעות שביצע.

בכדורגל, נשלף הכרטיס האדום בדרך כלל כעונש על עבירות חמורות במיוחד או התנהגות לא נאותה (קללות, אלימות וכו'). כאשר השחקן מורחק מן המגרש, לא יכול שחקן אחר למלא את מקומו והקבוצה שממנה הורחק השחקן נאלצת להמשיך לשחק בחוסר של שחקן אחד. לכן, הכרטיס האדום מהווה עונש לא רק לשחקן שהורחק אלא גם לקבוצתו, שנאלצת להמשיך את המשחק בכוחות פחותים. להרחקה בכרטיס אדום במסגרת תחרותית נלווים לרוב גם עונשים משמעתיים כגון הרחקה ממשחק נוסף וקנס כספי.

 

http://he.wikipedia.org/wiki/

%D7%9B%D7%A8%D7

%98%D7%99%D7%A1

_%D7%90%D7%93%D7%95%D7%9D